Kradzieże sprzętu jeździeckiego
Niestety wciąż powtarzają się kradzieże sprzętu - zarówno na zawodach (co jest szczególnie przykre, bo niweczy to wzajemne zaufanie ich uczestników i atmosferę imprezy) jak i włamania do ośrodków jeździeckich. W tym ostatnim przypadku na ogół dotyczy to markowych siodeł i innego cenngo sprzętu, a kradzieży dokonują często zorganizowane szajki złodziei znających się na sprzęcie jeździeckim.  Aby w razie problemów mieć ułatwione zadanie w rozmowie z Policją przekazuję kilka rad:

1. Należy koniecznie spisać wszystkie numery i oznaczenia swojego siodła oraz starannie przechowywać kartę gwarancyjną, fakturę lub jakikolwiek inny dowód zakupu. Dokumenty te warto zeskanować a plik przechować na CD

2. Nalezy wykonać kilka zdjęć swojego siodła, mi. innymi takie, na których wyraźnie widoczna są numery, oznaczenia itd. Notatki, dokumenty i zdjęcia przechować w bezpiecznym miejscu, najlepiej zrobić kopię na dodatkowy dysk CD.

3. Należy oznakować swoje siodło i inne cenne części sprzetu trwałym pisakiem - tajnopisem, którego ślad jest widoczny tylko w świetle UV. Wówczas prawdopodobieństwo zniszczenia oznakowania przez ałodzieja jest mniejsze, a możliwość udowodnienia Polcji że dane siodło stanowi naszą własność - bezspornie wzrasta. Pisaki takie można kupić w większych sklepach papierniczych, a latarki UV - też bez problemu są dostępne.

4. Nalezy starannie unikać "okazyjnych" transakcji - markowe, mało używane  siodło (Stubben, Kieffer, Prestige itd) NIE MOŻE kosztować w legalnym obrocie 500 czy nawet 1000 zł - siodło oferowane w takiej cenie prawie na pewno POCHODZI Z KRADZIEŻY !!!.  Należy w razie otrzymaniea takiej oferty dyskretnie zanotować numery i cechy szczególne siodła oraz w miarę możności - osoby oferującej sprżęt i przekazać te informacje Policji do sprawdzenia. Jeżeli dzisiaj Ty pomożesz komuś odzyskać skradziony sprzęt - jutro być może ktoś pomoże Tobie. Bądźmy SOLIDARNI.

5. Należy pamiętać, ze kupując skradziony sprzęt narażamy się na zarzut paserstwa (grozi za to nawet więzienie), a ponadto utratę zakupionego sprzetu bez możliwości odzyskania gotówki. NIE WARTO TAK OSZCZĘDZAĆ!!!

W przypadkach watpliwych radzimy zasiegnąć opinii prawnika (patrz Kącik Porad Prawnych MZJ) a przed dokonaniem transakcji (z osobą prywatną, oferującą sprzęt uzywany) upewnić się, czy w rejestrach Policji nie ma zgłoszenia kradzieży sprzętu o cechach zgodych z tym, który ktoś nam oferuje. Warto pamiętać, że kradziony sprzęt pojawia się też często na Allegro i innych serwisach aukcyjnych.


Jest dobry, odpowiada moim oczekiwaniom
Jest dobry, ale spodziewałem się ciekawszej oferty
Nie jestem zadowolony, brakuje zawodów w ujeżdżeniu
Nie jestem zaodowolony, brakuje zawodów w skokach
Nie jestem zadowolony, brakuje zawodów w WKKW
Jest ubogi, brakuje imprez ogólnopolskich i międzynarodowych
Nie interesuje mnie to, jeżdżę rekreacyjnie
Jest za mało imprez towarzyskich
Jest za dużo imprez towarzyskich, a za mało zawodów sportowych
projekt AnroNET WebDesign  © Małopolski Związek Jeździecki
Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część tej witryny nie może być
powielana ani rozpowszechniana za pomocą urządzeń elektronicznych,
mechanicznych, kopiujących, nagrywających i innych bez uprzedniego
wyrażenia zgody przez zarząd Małopolskiego Związku Jeździeckiego.