Zmiany w przepisach wkkw


Uprzejmie informuję że od 1 stycznia FEI wprowadziała szereg ważnych zmian w przepisach wkkw. Nowa wersja przepisów wkrótce ukaże się na stronie PZJ.
Najważniejsze informacje dla zawodników to :
trzecie wyłamanie, wolta, odmowa w krosie powoduje eliminację - art. 532.1.
wjazd na teren otaczający czworobok konkursowy z batem powoduje nałożenie 4 punktów u każdego sędziego - art 521.2.
do mistrzostw rozgrywanych jako CIC1* - potrzebne są dwa wyniki kwalifikacyjne : 1x CCI 1* + 1xCNC1* - art. 506.7.2 i 3
określono procedurę ostrzegania/zatrzymywania za niebezpieczną jazdę - najpierw  sygnalizacja /ostrzeżenie żółtą choragiewką - bez kary , a następnie zatrzymanie czerwoną . Sprecyzowano też co należy uważać za niebezpieczną jazdę oraz co to jest nadmierne użycie bata (art. 519 i 520)
określono kiedy i jakie baty można używać (art 521 .2.)


 

Artykuł   519 - DOBRO KONIA i JEŹDŹCA

1. Badanie antydopingowe koni
Badanie dopingowe koni musi być prowadzone zgodnie z Przepisami Ogólnymi i Przepisami Weterynaryjnymi.

2. Badanie po upadku
Wszystkie konie i wszyscy zawodnicy, którzy mieli upadek muszą być zbadani przez lekarza weterynarii i/lub przez lekarza medycyny, który zdecyduje o ich udziale w następnej próbie lub opuszczeniu miejsca zawodów.

3. Niebezpieczna jazda
Każdy jeździec , który spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa jakiegokolwiek konia, zawodnika lub osoby trzeciej będzie uważany za powodującego niebezpieczeństwo i odpowiednio karany (patrz art. 534.1.3.)
Tak szybko jak to możliwe osoba oficjalna poinformuje o zdarzeniu Komisję Sędziowską , która zdecyduje czy zawodnik zostanie ukarany zgodnie z art.534.1.3
Przewodniczący Komisji Sędziowskiej musi wyznaczyć jedną lub kilka osób oficjalnych ( np. DT, Szefa Stewardów, osoby z doświadczeniem w wkkw , które nie pełnią żadnych oficjalnych funkcji na zawodach) na próbę krosu dla udzielenia ostrzeżenia lub zatrzymania zawodnika na trasie za niebezpieczną jazdę, jazdę na wyczerpanym koniu, stawianie nadmiernych wymagań zmęczonemu koniowi, jazdę na ewidentnie kulawym koniu, nadmierne używanie bata lub ostróg albo jazdę niebezpieczną trasą.
Osoby oficjalne będą rozmieszczone na trasie z żółtymi chorągiewkami dla ostrzegania jeźdźców że jadą niebezpiecznie ( bez karania). Osoby oficjalne / sędziowie przeszkodowi będą machać czerwoną chorągiewką na polecenie Komisji Sędziowskiej w celu zatrzymani  zawodnika jeśli tak sytuacja będzie trwała dalej lub naruszenie w/w przypadków  zostanie uznane za poważne.
Zawodnikowi może zostać wręczona Żółta Kartka po tym jak został zatrzymane na trasie krosu wg uznania Komisji Sędziowskiej.

Artykuł  520 - ZŁE TRAKTOWANIE KONI
(patrz także "Przepisy Ogólne" - Art. 143.)

1. Każdy przypadek lub seria czynności, które w opinii Komisji Sędziowskiej mogą być określone jako złe traktowanie konia lub niebezpieczna jazda będą karane dyskwalifikacją i innymi karami jakie Komisja Sędziowska określi, zgodnie z  Art.532.1 niniejszych Przepisów.

Za złe traktowanie koni uważa się na przykład:
barowanie,
jazdę na wyczerpanym koniu,
stawianie nadmiernych wymagań zmęczonemu koniowi,
jazdę na ewidentnie kulawym koniu,
nadmierne używanie bata lub ostróg,
niebezpieczną jazdę,
jazdę w niebezpieczny sposób po utracie kontroli nad koniem,
serię niebezpiecznych skoków.

Osoby Oficjalne muszą zgłaszać przypadki złego traktowania koni, najszybciej jak to jest możliwe, do Komisji Sędziowskiej, sekretariatu Komitetu Organizacyjnego, lub Centrum Kierowania Zawodami, dołączając jeśli to możliwe, oświadczenie jednego lub więcej świadków. Komisja Sędziowska musi zdecydować, czy należy tę sprawę zbadać.
Każdy członek Komisji Sędziowskiej stwierdzający osobiście takie przypadki ma prawo i obowiązek niezwłocznie jednoosobowo zdyskwalifikować zawodnika.

2. Zmiany z listopada 2007

- Bat nie może być użyty dla rozładowania złości jeźdźca. Będzie to zawsze uważane za nadmierne użycie bata
- Bat nie może być użyty po eliminacji albo po tym jak koń skoczył ostatnią przeszkodę na trasie 
- Bat nigdy nie może być użyty " na odlew " ( tzn. batem  trzymany np. w prawej ręce nie można uderzać w lewy bok ). Uderzenie konia w głowę itp. zawsze jest nadmiernym użyciem bata 
- Koń nigdy nie powinien być uderzony więcej niż  trzykrotnie w jednym przypadku. Jeśli skora konia pęknie jest to nadmierne użycie bata. 
- Zawodnik którego określono jako nadmiernie lub zbędnie używającego bata będzie wyeliminowany wg uznania Komisji Sędziowskiej.

Artykuł 521.2.

Baty

Trening : W czasie pracy z konie na płaskim ( tzn. bez skoków)  można używać bata o długości nie większej niż 110 cm (43,3 cala) łącznie z końcówką.  Jeżeli bat jest używany podczas skoków jakiejkolwiek przeszkody przed próbą terenową lub  próbą skoków nie może być dłuższy niż 75 cm (30 cali), a jego koniec nie może być obciążony.

Przegląd koni : Jeździec może nieść bat jeśli sobie tego życzy.

Próba ujeżdżenia : Zabrania się pod karą eliminacji używać jakiegokolwiek bata w czasie próby ujeżdżenia. Bat musi być pozostawiony przed wjazdem na teren wokół czworoboku na którym rozgrywany jest konkurs lub zostanie ukarany 4 punktami u każdego sędziego.

Kros i próba skoków :  Jeżeli bat jest używany podczas próby terenowej lub  próby skoków nie może być dłuższy niż 75 cm (30 cali), a jego koniec nie może być obciążony.

Informacja dla organizatorów:

1. jeden Delegat Techniczny może obsługiwać tylko dwie kategorie na jednych zawodach ( czyli jeśli np. mamy na zawodach CIC1*, CCI1* , CIC2* - to musi być dwóch delegatów ). (art 550.9)

2. Przy zgłaszaniu propozycji należy tak dobierać ich skład aby sędzia z wyższym statutem był przewodniczącym komisji - jeśli mają równy statut to przewodniczącym powinien być sędzia FEI (art.550)

3. Gospodarz Toru musi być na miejscu w czasie rozgrywania próby krosu. (550.10)

4. Jeśli używane są kłódki bezpieczne nie mogą być one głębsze niż 20mm. art. 537.4.

5. Zdefiniowano konflikt interesów oraz wprowadzono w związku z tym ograniczenia dla Sędziów, Delegatów Technicznych, Gospodarzy Toru i Weterynarzy(art. 549.7.)

Tomasz Mossakowski
Przewodniczący Komisji WKKW


Jest dobry, odpowiada moim oczekiwaniom
Jest dobry, ale spodziewałem się ciekawszej oferty
Nie jestem zadowolony, brakuje zawodów w ujeżdżeniu
Nie jestem zaodowolony, brakuje zawodów w skokach
Nie jestem zadowolony, brakuje zawodów w WKKW
Jest ubogi, brakuje imprez ogólnopolskich i międzynarodowych
Nie interesuje mnie to, jeżdżę rekreacyjnie
Jest za mało imprez towarzyskich
Jest za dużo imprez towarzyskich, a za mało zawodów sportowych
projekt AnroNET WebDesign  © Małopolski Związek Jeździecki
Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część tej witryny nie może być
powielana ani rozpowszechniana za pomocą urządzeń elektronicznych,
mechanicznych, kopiujących, nagrywających i innych bez uprzedniego
wyrażenia zgody przez zarząd Małopolskiego Związku Jeździeckiego.