Perspektywy rozwoju WKKW w Małopolsce
Bardzo przedłuzyliśmy obecność na głównej stronie naszego serwisu ankiety o ocenie ubiegłoego sezonu. Wyniki tej ankiety można zobaczyć TUTAJ .  Wynika z nich jednoznacznie, że nasze środowisko oczekuje znacznie więcej imprez w dyscyplinie WKKW - na 110 respondentów 31% odpowiedziało, że było zbyt mało zawodów w dyscyplinie WKKW. W zasadzie nie ma powodu, by zawodów takiech nie było więcej - na przeszkodzie stoją jednak dwa problemy: koszty organizacji oraz brak organizatorów (prócz jedynego - jak na razie - KJ SZARZA Bolęcin)

Wydaje się, że upowszechnienie WKKW jest jak najbardziej celowe ze względów szkoleniowych. Myśle, że po 5 latach rozgrywania zawodów w tej dyscyplinie mit o wyjątkowym niebezpieczeństwie WKKW bezpowrotnie upadł. Jeśli ktoś dalej ma wątpliwości - odsyłam do wyników i sprawozdań. Dość powiedzieć, że w ciągu 5 lat zdarzyła się tylko jedna poważniejsza kontuzja podczas zawodów i związana z nią interwencja karetki, na wszystkich innych zawodach podczas krosu karetka przydawała się głównie jako... zasilanie do przenośniego nagłośnienia podczas krosu. Podobnie rzecz się ma z końmi - podczas wszystkich zawodów WKKW organizowanych w Małopolsce nie zdarzył się ANI JEDEN wypadek skutkujący jakąkolwiek poważniejszą kontuzją konia - prócz dorbnego skaleczenia czy oderwania podkowy.

Korzyści z wszechstronności tej dyscypliny, zwłąszcza na etapie szkolenia młodzieży, nie da się przecenić. Konieczności harmonijnego rozwoju w umiejętnościach z zakresu ujeżdżenia, jazdy w terenie i jazdy parkurowej  są oczywiste dla późniejszej specjalizacji zawodnika w wybranej dyscyplinie, który zyskuje dzięki WKKW wszechstronne wyszkolenie i bardzo solidne podstawy.

Dla wielu młodzych zawodników WKKW jest też szansą na udział w wielu waznych imprezach, jak choćby finały OOM - w dyscyplinie tej relatywnie łatwiej uzyskać kwalifikację do finału Olimpiady Młodzieży niż np. w skokach. We wspólnym interesie całego środowiska jest mozliwie liczny udział młodziezy w ELiminacjach i Finałach OOM gdyż przekłada się to wprost na dotacje Ministerstwa Sportu przeliczane na podstawie punktów zdobywanych na Olimpiadzie Młodzieży.

Na przeszkodzie organizacji zawodów WKKW i rozwoju tej dyscypliny w Małopolsce stoją:

- bardzo wysokie koszty związane z koniecznością udziału dużego zespołu sędziowskiego oraz licznych osób oficjalnych

- brakiem uprawnionych sędziów, delegatów technicznych, gospodarzy toru i koniczności sprowadzania ich z drugiego końca Polski co ogromnie podnosi i tak wysokie koszty

- wysokie koszty budowy i utrzymania trasy próby terenowej

- niska frekwencja na zawodach, związana z ciągłym oporem części środowiska, zwłaszcza trenerów i instruktorów.

- przy niskiej frekwencji i regulowanych stawkach za udział (50 zł opłata organizacyjna, 100 zł boks) wpłaty  nie  pokrywają kosztów organizacji

- brak chętnych do organizacji zawodów, zarówno z powodu braku warunków do budowy trasy krosu, jak i braku zainteresowania tą dyscypliną.

Wydaje się, że celowe byłoby zorganizowanie się wszystkich osób zainteresowanych rozwojem WKKW i stworzenie systemu wspierania tej dyscypliny, poprzez utworzenie fundacji czy innej formuły umozliwiającej sestemowe pozyskiwanie zewnętrznych środków finansowych na ten cel. Cenną inicjatywą byłoby rónież znalezienie możliwości wsparcia budowy tras krosu w innych zainteresowanych tym klubach w naszym regionie.

Być może celowe będzie również dobrowolne podwyższenie opłat organizcyjnych na zawodach WKKW - aby umozliwić pokrycie kosztów i zachęcić organizatorów do dalszego działania zamiast rozważania zaprzestania organizacji imprez przynoszących dotkliwe straty finansowe.

Ponieważ forum MZJ od pewnego czasu nie funkcjonuje poprawnie, proszę o przesyłanie sugestii i opinii na ten temat bezpośrednio pod adres TUTAJ

Zachęcamy również do nadsyłąnia artykułów - wypowiedzi w tym zakresie, które opublikujemy w naszym serwisie.

Mam nadzieję, że wspólnie rozwiązemy przynajmniej większośc problemów i umożliwimy rozwój tej pieknej i trudnej dyscypliny jeździeckiej.

Mikołaj Rey

Vice - Prezes MZJ d/s Szkolenia


Jest dobry, odpowiada moim oczekiwaniom
Jest dobry, ale spodziewałem się ciekawszej oferty
Nie jestem zadowolony, brakuje zawodów w ujeżdżeniu
Nie jestem zaodowolony, brakuje zawodów w skokach
Nie jestem zadowolony, brakuje zawodów w WKKW
Jest ubogi, brakuje imprez ogólnopolskich i międzynarodowych
Nie interesuje mnie to, jeżdżę rekreacyjnie
Jest za mało imprez towarzyskich
Jest za dużo imprez towarzyskich, a za mało zawodów sportowych
projekt AnroNET WebDesign  © Małopolski Związek Jeździecki
Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część tej witryny nie może być
powielana ani rozpowszechniana za pomocą urządzeń elektronicznych,
mechanicznych, kopiujących, nagrywających i innych bez uprzedniego
wyrażenia zgody przez zarząd Małopolskiego Związku Jeździeckiego.