Kilka słów o T.R.E.C.
Jedną z najszybciej rozwijających się na świecie dyscyplin jeździeckich  jest T.R.E.C. Konkurencja mająca na celu kompleksowe sprawdzenie umiejętności konia i jeźdźca turystycznego zaskarbia sobie coraz szersze grono osób zainteresowanych.  T.R.E.C, po francusku LE TREC ( skrót od francuskiego Techiqes de Randonnée Equestre de Compétition), to stosunkowo młoda dyscyplina sportu.

Pierwsze starty miały miejsce około roku 1970 we Francji, gdzie bardzo dobrze rozwinęła się turystyka konna. Koncepcja T.R.E.C. narodziła się w związku z potrzebą  sprawdzenia kompetencji i wyszkolenia  profesjonalnych przewodników turystyki jeździeckiej, jednak bardzo szybko ewoluowała jako test przeznaczony dla szerokiego grona turystów konnych. Był to debiut nowej konkurencji gdzie jeźdźcy i ich konie mogli wykazać się swoimi umiejętnościami jazdy w terenie. Biorąc pod uwagę ilość jeźdźców zainteresowanych turystyką konną,  trudno się dziwić szybkiemu rozwojowi konkurencji i ogromnej popularności jaką zdobyła na całym świecie w przeciągu ostatnich 40 lat. Obecnie T.R.E.C. podbija kolejne kraje. Bardzo popularny jest w Wielkiej Brytanii (od 1996 roku BHS T.R.E.C.), w Kanadzie, w Australii, w krajach Unii Europejskiej a nawet w RPA. Instytucją zarządzającą konkurencją w zakresie międzynarodowym jest F.I.T.E.  (Federation Internationale de Tourisme Eqestre,  strona  internetowa  www.fite-net.org).

 W Polsce konkurencja T.R.E.C. w sposób profesjonalny zaistniała dopiero w roku 2011 pod nazwą T.R.E.C. PTTK jako jedna z wielu aktywności  Komisji Górskiej Turystyki Jeździeckiej. Przetłumaczono najnowsze regulaminy F.I.T.E. dotyczące tej konkurencji i w oparciu o nie stworzono regulamin T.R.E.C. PTTK dostępny na stonie www.gtj.pttk.pl  w zakładce T.R.E.C. ( link http://gtj.pttk.pl/treck.html )

Konkurencja T.R.E.C. stawia wyzwania zawodnikom i  ich wierzchowcom wymagając pełnego zakresu umiejętności koniecznych w turystycznej jeździe terenowej takich jak: orientacja w zróżnicowanym terenie, wytrzymałość, umiejętność pokonywania naturalnych przeszkód terenowych a nawet planowanie tempa i rozkładu sił w trakcie pokonywanej trasy.

Konkurencja jest otwarta dla różnorodnych stylów jazdy-może w niej wystartować zarówno jeździec klasyczny, w stylu western jak i osoba jeżdżąca w innym dowolnym stylu. Nie ma ograniczeń co do rasy konia, czy używanego sprzętu ( z wyjątkiem części ekwipunku wymienionych jako zabronione w regulaminie).

Zawody rozgrywane są w czasie dwóch dni. Składają się z trzech faz: Fazy POR (Orientacja w terenie) - polegającej na biegu na orientację w wyznaczonym czasie  na określonej trasie. Fazy M.A. (Kontrola tempa) – polegającej na zaprezentowaniu umiejętności jak najwolniejszego galopu i jak najszybszego stępa w korytarzu o długości 150m i  fazy PTV (Próba terenowa): trasy w terenie z 16 przeszkodami naturalnymi lub  sztucznymi do pokonania.

Szczegółowe opisy faz i przeszkód są udostępnione w regulaminie T.R.E.C. PTTK (dostosowany regulamin F.I.T.E do potrzeb PTTK, http://gtj.pttk.pl/treck.html) lub bezpośrednio w regulaminie F.I.T.E. (www.fite-net.org).

Konkurencja T.R.E.C. wypełnia lukę pomiędzy jeździectwem rekreacyjnym a sportowym. Organizacja zawodów dla jeźdźców nie specjalizujących się szczególnie w jednej dziedzinie jeździectwa a wykazujących podstawowe umiejętności jazdy w terenie, może być doskonałą okazją dla ośrodków rekreacyjnych na poszerzenie zakresu swojej działalności.


Jest dobry, odpowiada moim oczekiwaniom
Jest dobry, ale spodziewałem się ciekawszej oferty
Nie jestem zadowolony, brakuje zawodów w ujeżdżeniu
Nie jestem zaodowolony, brakuje zawodów w skokach
Nie jestem zadowolony, brakuje zawodów w WKKW
Jest ubogi, brakuje imprez ogólnopolskich i międzynarodowych
Nie interesuje mnie to, jeżdżę rekreacyjnie
Jest za mało imprez towarzyskich
Jest za dużo imprez towarzyskich, a za mało zawodów sportowych
projekt AnroNET WebDesign  © Małopolski Związek Jeździecki
Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część tej witryny nie może być
powielana ani rozpowszechniana za pomocą urządzeń elektronicznych,
mechanicznych, kopiujących, nagrywających i innych bez uprzedniego
wyrażenia zgody przez zarząd Małopolskiego Związku Jeździeckiego.