Relacja z Mistrzostw Europy Pony w Saumur

W załączeniu relacja i zdjęcia z ME Pony w Saumur. Pełna galeria zdjęć jest dostępna na stronie www.starymlyn.com.pl

„W dniach 25-30 lipca 2006 r w Saumur odbyły się Mistrzostwa Europy Pony. Polska ekipa na te Mistrzostwa składała się z ośmiu zawodników na ośmiu koniach. W skokach startowali; Nina Wandel na ogierze Cyklon Texas i Adam Kaźmierczak na klaczy polskiej hodowli Roksa Stary Młyn, w ujeżdżeniu Ola Piątkowska na Dacapo 154 i Wiktoria Siergiej na Montana Texas, w wkkw Natalia Wrona na Błyskawicy, Jagoda Smoleńska na Spinway Memento, Tatiana Elzanowska na Mordocku i Jan Żmójdzin na Vasko.

Ujeżdżeniowcy i Nina dojechali na Mistrzostwa sami, a reszta ekipy przyjechała razem koniowozem z Jaszkowa. Ponieważ do Saumur jest ok. 1900 km to zatrzymaliśmy się na nocleg i odpoczynek w zaprzyjaźnionym niemieckim klubie w Bucholt. Ponieważ w tych dniach w Europie byłe wielkie upały to żeby nie męczyć koni jechaliśmy nocą. W Saumur byliśmy w poniedziałek 24 lipca o 8 rano. Stajnie, w których postawiono konie startujące w Mistrzostwach były stajniami murowanymi z bardzo dobrą naturalną wentylacją, co powodowało, że pomimo wielkich upałów( do 40stopni w cieniu) w stajniach było chłodno. We wtorek 25 lipca skoczkowie i ujeżdżeniowcy mieli przegląd weterynaryjny, który cała nasza ekipa „przeszła” pomyślnie. Organizatorzy przygotowali do treningów jeden plac otwarty i dwie hale, jedną dla skoczków z przeszkodami, drugą, dla ujeżdżeniowców. W halach było chłodno i bardzo dobre elastyczne niepylące podłoże. Plac konkursowy do skoków był duży (100x70) i miał doskonałe piaszczyste podłoże białego koloru. Rozprężania miała inny kolor i twardość podłoża, co powodowało, że przed przeszkodami nie robiły się dziury pomimo dużej ilości rozprężających się zawodników. W środę 26 lipca skoczkowie i ujeżdżeniowcy jechali konkurs wstępny, który nie liczył się do dalszych wyników. Skoczkowie jechali parkur o wys.125cm. szer. 135cm. Adam przejechał cały parkur na czysto, a Nina po skoczeniu rowu zrezygnowała z kontynuowania przebiegu. W ujeżdżeniu natomiast, Ola Piątkowska przejechała dobrze na 62,95%, a Wiktoria słabo poniżej 60%. Jak się później okazało koń Wiktorii miał wysoka temperaturę i stąd zapewne jego słabe wyniki?

Następnego dnia w czwartek wkkw miało ujeżdżenie, a skoczkowie konkurs kwalifikacyjny. Cała ekipa wkkw ukończyła ujeżdżenie najlepszy wynik miał , Jasiu na Vasco, a reszta nie najgorzej.

W Saumur rozgrywano Mistrzostwa według nowych przepisów i tak w skokach był tylko jeden konkurs kwalifikacyjny do finału, a nie jak w zeszłym roku w Pratoni dwa. Okazało się, że wielu dobrych jeźdźców nie poradziło sobie z takim obciążeniem psychicznym. W konkursie tym wystartowało 62 zawodników(o 4 więcej niż w Pratoni), a ukończyło go 54.Ponieważ zgodnie z nowymi przepisami do finału mogło się zakwalifikować 50% startujących, którzy ukończyli konkurs kwalifikacyjny to do finału zakwalifikowało się 27 zawodników. O tym jak wysoki był poziom świadczy fakt, że ostatni zawodnik, który się zakwalifikował miał 6 pkt. karnych. Adam pojechał bardzo dobrze i zakończył przejazd z 4pkt. Natomiast Nina gorzej, bo miała jedną zrzutkę i jedno zatrzymanie, co w sumie dało 10 pkt. i nie zakwalifikowanie się do finału. Parkur był bardzo trudny składający się praktycznie z dwóch linii technicznych, w które wchodziły 2 lub 3 pojedyncze przeszkody i szereg. Wysokość przeszkód 130cm. szer. 140cm. tripl. 160cm.

W piątek o godz. 9 zaczął się pierwszy nawrót finału skoczków. Adam startował jako 23.Parkur składał się z 12 przeszkód w tym dwa szeregi; triple bar-stacjonata na 2 fule i stacjonata-okser-okser na jedną fule. Wys. 135cm. szer. do 150cm. triple bar 160cm. Adam miał dwa wyłamania( na stacjonacie i na ostatnim członie potrójnego szeregu) i w rezultacie eliminację. Pierwszy nawrót finału ukończyło 23 zawodników i to dało im prawo startu w drugim nawrocie. Po pierwszym nawrocie było trzech zawodników z 4pkt. karnymi i to był najlepszy wynik. Następnych sześciu miało 8pkt. karnych itd. Ostatni miał 44pkt. karne. Po drugim nawrocie najlepszym wynikiem było 8pkt. karnych i zawodnicy z tym wynikiem jechali rozgrywkę o medale. Parametry przeszkód w drugim nawrocie finału i w rozgrywce były takie same jak w pierwszym nawrocie. W tym samym czasie był rozgrywany konkurs kwalifikacyjny w ujeżdżeniu. Niestety nasze zawodniczki pojechały słabo i nie uzyskały kwalifikacji do finału. Ekipa wkkw miała w tym dniu przerwę na odpoczynek.

W sobotę od 8 rano zaczął się kros. Wszyscy nasi zawodnicy go ukończyli, a Jasiu na Vasco miał bardzo dobry czas przejazdu, który w ogólnej kwalifikacji przesunął go na 20 miejsce.

Po południu rozegrano konkurs pocieszenia w skokach i ujeżdżeniu.Parametry konkursu w skokach to; wys. 125cm. szer140cm. triple bar 160cm. Był to konkurs zwykły. Adam miał 2 zrzutki, a Nina jedną zrzutkę i zatrzymanie. W ujeżdżeniu Ola zajęła 15 miejsce.

W niedzielę, ostatni dzień mistrzostw rozegrano konkurs skoków dla wkkw, finał ujeżdżenia i Puchar Narodów w skokach. Nasi zawodnicy startowali tylko w konkursie skoków dla wkkw. Parametry Parkur; wys.110cm. szer.135cm. Parkur był trudny, były tylko 3 czyste przejazdy. Nasi zawodnicy robili po kilka zrzutek, ale wszyscy ukończyli parkur. Ostatecznie najlepszy był w naszej ekipie Jasiu, który zajął w Mistrzostwach indywidualnie 18 miejsce!

Polska jako drużyna zajęła 10 miejsce na 12 startujących ekip.

W Pucharze Narodów nie startowaliśmy, ponieważ nie było ekipy. Ostatecznie po dwóch „morderczych” nawrotach wygrali Anglicy przed Niemcami i Francuzami.

Biorąc pod uwagę wyniki naszych zawodników był to bez wątpienia najlepszy wyjazd na Mistrzostwa Europy Pony z dotychczasowych. Pierwszy raz ekipa wkkw ukończyła Mistrzostwa i indywidualnie nasz zawodnik zajął wysokie 18 miejsce. W skokach po raz pierwszy mieliśmy zawodnika w finale Mistrzostw Europy. Ponieważ był to dopiero nasz 4 start w tej imprezie, a zawody kuców są rozgrywane w Polsce od 9 lat, należy docenić ogromny postęp, jaki w tej dyscyplinie został osiągnięty.”