Relacja z udziału Delegatów MZJ w Walnym Zjeździe Sprawozdawczym PZJ

W dniu 25 listopada 2006 delegaci Małopolskiego Związku Jeździeckiego:

Marek Kaźmierczak, Jan Hrynczuk, Monika Lubkiewicz, Andrzej Gołda, Mikołaj Rey, Dariusz Waligórski – uczestniczyli w obradach Walnego Zjazdu Sprawozdawczego Polskiego Związku Jeździeckiego, który odbył się w Warszawie w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego.



Zjazd podsumował dwuletni okres pracy Zarządu PZJ, a delegaci zgłaszali liczne wnioski. Zmieniony został również statut PZJ, celem dostosowania go do wymogów znowelizowanej ustawy o sporcie kwalifikowanym.

Delegaci MZJ złożyli wniosek dotyczący statutu, mający na celu zabezpieczenie niezależności Wojewódzkich Zwiazków Jeździeckich, w tym MZJ. Wniosek w tej sprawie złożył Prezes Marek Kaźmierczak. Niezależność i pełnia praw wynikająca z posiadania osobowości prawnej jest niezbędna m. innymi do pozyskiwania grantów finansowych z funduszy Unii Europejskiej. W tym celu konieczne było wprowadzenie zmiany mówiącej, że PZJ jest związkiem stowarzyszeń, a nie stowarzyszeniem. Niestety, poprawka ta nie została przyjęta, na skutek odmiennej interpretacji przepisów prawa przez prawników, uczestniczących w redakcji statutu PZJ. Czy nie zablokuje to w przyszłości  możliwości uzyskania dotacji z UE dla naszego związku – czas pokaże.

Drugim wnioskiem MZJ, przedstawionym przez Prezesa Marka Kaźmierczaka było wprowadzenie okresu rocznego wyprzedzenia (karencji) we wszelkich zmianach dotyczących zmiany grup wiekowych zawodników. Wniosek ten został złożony na skutek poinformowania delegatów Zjazdu przez dyrektora sportowego PZJ Dariusza Kielaka o obniżeniu górnej granicy wieku juniora młodszego z lat 16 do lat 15. Ma to bardzo poważne konsekwencje szkoleniowe oraz związane z zakupem innej klasy koni niezbędnych do uczestniczenia w rywalizacji sportowej w wyższej grupie wiekowej.

Wniosek Marka Kaźmierczaka został przyjęty, zaś PZJ wycofa się z zamiaru wprowadzenia w/w zmiany w roku 2007.

Trzeci wniosek – złożony przez Wiceprezesa MZJ Jana Hrynczuka – dotyczył zwiększenia dofinansowania PZJ  sportu kucowego przynajmniej do poziomu z 2004 roku. Przez ostatnie lata poziom ten niepokojąco zmniejszał się, przy stale rosnących wynikach sportowych tej grupy. W załączeniu materiał z liczbową ilustracją wystapienia Jana Hrynczuka.

Zjazd również przyjął ten wniosek, nakazując Zarządowi PZJ jego realizację.

Czwarty wniosek złożył Mikołaj Rey – wiceprezes MZJ ds. szkolenia. Dotyczył on oddzielenia systemu odznak jeździeckich od systemu licencji sportowych, a także wprowadzenie podręczników szkoleniowych przystosowanych do poziomu najmłodszych adresatów systemu. Pomimo licznych głosów napływających do Zarządu MZJ z terenu Małopolski oraz reszty kraju o konieczności odrzucenia proponowanych przez PZJ nowych licencji powiązanych z odznakami, delegaci większością głosów odrzucili ten wniosek.

Tak więc od roku 2007 nieodwołalnie wszystkie osoby mające zamiar przystąpić do rywalizacji sportowej będą musiały obligatoryjnie posiadać Brązową Odznakę PZJ, zaś wszyscy chętni do uzyskania III licencji w skokach – Srebrną Odznakę PZJ, pod warunkiem, że zarejestrowali się już wg nowego systemu, czyli po 1 stycznia 2007, z warunkującą pierwsze starty Brązową Odznaką. Generalnie, pomimo wcześniejszych licznych wypowiedzi ze środowiska, problematyka Odznak została zaaprobowana bez większych emocji a nikt z delegatów prócz reprezentantów Małopolski nie kwestionował otwarcie tego systemu.

 

Dodatkowym sukcesem, w którym swój udział mieli delegaci z MZJ,  było uzyskanie możliwości udziału zawodników jeżdżących na kucach w zawodach rangi ogólnopolskiej na koniach rejestrowanych wyłącznie w Wojewódzkich Związkach Jeździeckich, w/g tańszych i uproszczonych procedur. Opłaty licencyjne dla zawodników – juniorów młodszych zostały obniżone do poziomu z roku 2003 roku.

Zachodzi jednak obawa, czy ta stosunkowo niewielka, mimo wszystko, oszczędność finansowa dla rodziców młodych zawodników nie odbije się negatywnie na budżecie PZJ który mógłby być z kolei przeznaczony na sport kuców. Czas pokaże, czy ten sukces nie okaże się golem strzelonym do własnej bramki ....

 

W załączeniu znajduje się Protokół Komisji Wniosków Walnego Zjazdu Delegatów PZJ, z wszystkimi wnioskami poddanymi pod głosowanie, zgłaszanymi przez delegatów z całego kraju.

Brak w nim wniosków dotyczących Statutu PZJ, które były zgłaszane i głosowane w oddzielnym systemie.

 


Jest dobry, odpowiada moim oczekiwaniom
Jest dobry, ale spodziewałem się ciekawszej oferty
Nie jestem zadowolony, brakuje zawodów w ujeżdżeniu
Nie jestem zaodowolony, brakuje zawodów w skokach
Nie jestem zadowolony, brakuje zawodów w WKKW
Jest ubogi, brakuje imprez ogólnopolskich i międzynarodowych
Nie interesuje mnie to, jeżdżę rekreacyjnie
Jest za mało imprez towarzyskich
Jest za dużo imprez towarzyskich, a za mało zawodów sportowych
projekt AnroNET WebDesign  © Małopolski Związek Jeździecki
Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część tej witryny nie może być
powielana ani rozpowszechniana za pomocą urządzeń elektronicznych,
mechanicznych, kopiujących, nagrywających i innych bez uprzedniego
wyrażenia zgody przez zarząd Małopolskiego Związku Jeździeckiego.