W związku z licznymi pytaniami i wątpliwościami cytujemy w całości tekst opublikowany w serwisie internetowym PZJ, który powinien ostatecznie rozwiąć watpliwości na ten temat.
Opublikowanie dokumentów dotyczących sprawy rejestracji i licencjonowania spowodowało telefony i e-maile z zapytaniami do biura PZJ.
Odpowiedź na wiele z nich mogłaby przynieść uważna lektura zasad wprowadzonego w życie z dniem 01.01.2004 r. systemu trzystopniowej Odznaki Jeździeckiej. Jego powiązanie z systemem licencjonowania staje się absolutnie czytelne, jeśli uświadomimy sobie fakt, że system odznak obowiązuje tylko tych zawodników, którzy po raz pierwszy wezmą udział w oficjalnym współzawodnictwie sportowym w jeździectwie po 1 stycznia 2007 r.
Tzn. tych, którzy nie byli zarejestrowani jako zawodnicy w Polskim Związku Jeździeckim ani Wojewódzkim / Okręgowym Związku Jeździeckim przed dniem 31 grudnia 2006 r.
Pytanie: czy jeśli startowałem już w 2006 r. i jestem zarejestrowany w WZJ, ale nie zrobiłem do tej pory III licencji, a chciałbym dostać ją w tym roku to nie muszę zdobywać żadnych odznak ?? i po prostu jadę tak jak dawniej konkurs licencyjny ?
Odpowiedź: Tak.
W Ustawie o sporcie kwalifikowanym czytamy:
Art. 4. p. 3. "Szczegółowe zasady uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym w danej dyscyplinie sportu określają regulaminy polskich związków sportowych.",
Art. 6. p. 1. "Uczestnictwo klubu sportowego w sporcie kwalifikowanym w danej dyscyplinie sportu wymaga posiadania przez ten klub licencji. Licencję przyznaje właściwy polski związek sportowy"
i p. 3 "Warunki i tryb przyznawania licencji są określone w regulaminach właściwego polskiego związku sportowego."
Ponieważ przyznawanie i pozbawianie licencji to nałożone na polskie związki sportowe czynności administracyjne, ustawodawca nie przyznając tym związkom żadnych wynagrodzeń za ich wykonywanie, zezwolił na pobieranie opłat.
Jako czynności administracyjne, decyzje w sprawie przyznawania i pozbawiania licencji mogą być zaskarżone do WSA - Art. 6. p. 7. oraz Art. 30. mówią, że w sprawach przyznawania i pozbawiania licencji od orzeczeń polskiego związku sportowego klubom sportowym oraz osobom wnioskującym o przyznanie licencji lub pozbawionym licencji przysługuje skarga do wojewódzkigo sądu administracyjnego.
Bazując m.in. na tych przepisach opracowany został "Regulamin rejestracji i licencjonowania w PZJ".
Zgodnie z uchwałą Zarządu PZJ w oficjalnym współzawodnictwie sportowym w jeździectwie mogą brać udział zawodnicy reprezentujący kluby zrzeszone w PZJ oraz zawodnicy niezrzeszeni.
Licencje na udział klubów, zawodników i koni we współzawodnictwie sportowym w jeździectwie na szczeblu ogólnopolskim przyznaje Polski Związek Jeździecki.
Licencje na udział klubów, zawodników i koni we współzawodnictwie sportowym na szczeblu regionalnym przyznają Wojewódzkie / Okręgowe Związki Jeździeckie.
Oznacza to, zgodnie z oczekiwaniami Wojewódzkich / Okręgowych Zwiazków Jeździeckich, że licencje przyznane przez Polski Zwiazek Jeździecki nie upoważniają do udziału we współzawodnictwie sportowym w jeździectwie na szczeblu regionalnym. Chyba, że władze WZJ / OZJ postanowią w danym regionie inaczej.
Oznacza to również, że biuro PZJ nie będzie wystawiało licencji zawodnikom reprezentującym kluby, które nie posiadają licencji ogólnopolskiej.
W miarę pojawiania się kolejnych pytań będziemy starali się o tych najczęściej zadawanych pisać w następnych informacjach. Mamy nadzieję, że wiele z nich zniknie po zaplanowanym na czwartek, drugim już spotkaniu z przedstawicielami WZJ-ów.