CSI-W w Hali MTP oraz Eliminacje PŚ w Genewie

W hali Międzynarodowych Targów Poznańskich rozegrano CSI-W w ramach, którego rywalizowano w przedostatnim konkursie kwalifikacyjnym eliminacji Pucharu Świata w Lidze Centralnej Europy.
W Genewie odbył się V konkurs kwalifikacyjny eliminacji PŚ w Lidze Zachodnioeuropejskiej.

Relacje przytaczamy w/g informacji z Serwisu PZJ

CSI-W Poznań

Poznańskie zawody zdominował jeden z najbardziej utalentowanych niemieckich jeźdźców młodego pokolenia 22-letni Felix Hassmann. Na 11 konkursów wygrał 5: w piątek Małej Rundy /Polly/, w sobotę Rundy Młodych Koni /Tinka’s Bell/, Dużej Rundy /Queen Liesa/ i Potęgi Skoku /Meurer’s Antares/ oraz w niedzielę, najważniejszy konkurs zawodów - Grand Prix /Queen Liesa/.
Drugie miejsce w Grand Prix zajął czołowy zawodnik holenderski Roelof Bril /Billy Orange/.

Podczas poznańskiego CSI-W cel strategiczny polskich skoków przez przeszkody został w znacznej mierze osiągnięty. Jacek Zagor/Kilian/ zajmując trzecie miejsce w GP wygrał poznański przedostatni konkurs kwalifikacyjny eliminacji LCE. Prowadzący w eliminacjach LCE Grzegorz Kubiak, bez względu na wynik w warszawskim finale /16-19.03.2006./, dzięki wypracowanej wcześniej w eliminacjach LCE przewadze punktowej ma już zapewniony start w światowym finale w Kuala Lampur. To samo dotyczy Rosjanki Lubov Kochetowej, która do Poznania nie przyjechała.  Nic też już praktycznie nie odbierze prawa startu w finale PŚ rezydującemu w Pradze Amerykaninowi Robertowi Chelbergowi.
Po poznańskim CSI-W sprawą otwartą pozostaje jedynie jeszcze wynik rywalizacji o czwarte miejsce w naszej lidze, które jest premiowane awansem do światowego finału. Realne szanse na wywalczenie tego miejsca mimo nieudanego startu w Poznaniu  ma nadal Krzysztof Ludwiczak. O to miejsce walczyć będzie co najmniej jeszcze 5 jeźdźców. Po poznańskim zwycięstwie do tego grona dołączył Jacek Zagor. W najlepszej pozycji wyjściowej jest Estończyk Gunnar Klettenberg, który zajmuje w eliminacjach 4 lokatę /76 pkt/, wyprzedzając Krzysztofa Ludwiczaka /67 pkt/ i Jacka Zagora /63 pkt/.

W Poznaniu, wygrywając po dwa konkursy, udane starty zaliczyli Jarosław Skrzyczyńki /Symphonie/ - dwa konkursy MR, w tym niedzielny finał i najlepszy czeski jeździec Aleś Opatrny /Narev Son – MR i Faraday-DR/.
Piątkowy konkurs RMK wygrał Rosjanin Michail Safronov /Baken/.
Niedzielny finał tej rundy zakończył się zwycięstwem słowackiego juniora Bronisława Chudyby.
W Grand Prix bardzo dobry przejazd zanotowała Weronika Sołtysiak /Sandro Silver/. Pokonała parkur bez punktów karnych i gdyby nie przekroczona norma czasu w trzynastoosobowej osobowej rozgrywce mielibyśmy trzeciego naszego reprezentanta. Bardzo dobrze wypadł w poznańskich zawodach Jan Chrzanowski. Na koniu Tequi d’I  we wszystkich konkursach Dużej Rundy pojechał bezbłędnie uzyskując drugiego dnia najlepszy wynik spośród naszych reprezentantów. W GP awansował do rozgrywki, zajmując ostatecznie 11 miejsce.  Mieszkający w Szwajcarii, Jan Chrzanowski rozpoczynał swoją karierę w klubie KJ Trachy Gliwice. Ten bardzo dobrze wyszkolony technicznie zawodnik w tym roku na trzech obiecujących koniach rozpoczął starty w halowych międzynarodowych zawodach /CSI** Linz i CSI** Welkenraedt/, odnotowując wartościowe rezultaty / Tequi d’I : 2 m . – 145 cm i 9m. - GP/.

CSI-W Genewa

Podczas dotowanych kwotą 436 tysięcy franków szwajcarskich genewskich zawodów w sobotę po raz czwarty rozegrano konkurs, w którym prawo udziału mieli jedynie zawodnicy znajdujący się aktualnie w pierwszej dziesiątce Światowego Rankingu FEI w  dyscyplinie skoki przez przeszkody. Konkurs ten o nazwie  „Top Ten Finale” zakończył się zwycięstwem Brazylijczyka Rodrigo Pessoa na Baloubet du Rouet, który za swoje zwycięstwo otrzymał czek na kwotę  45 tysięcy CHF.
W niedzielnej Grand Prix będącej jednocześnie V konkursem kwalifikacyjnym w eliminacjach PŚ w Lidze Zachodnioeuropejskiej za pierwsze miejsce płacono 35 tysięcy CHF. Niespodziewanie zwyciężył. Austriak 54-letni Thomas Fruhmann dosiadający 9-letniego westwalskiego wałacha The Sixth Sense. The Sixth Sense to bardzo obiecujący koń, który w tym roku wygrał do tej pory aż 17 konkursów podczas międzynarodowych zawodów, w tym trzykrotnie GP. Wystartował w tegorocznym „Wimbledonie” światowych skoków – w CSIO***** Aachen. Thomas Fruhmann to utytułowany jeździec, który triumfy święcił na przełomie lat 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku. Najważniejszy dla niego był rok 1992, kiedy to zwyciężył w finale Pucharu Świata, a na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie wywalczył wraz z drużyną srebrny medal.
Drugie miejsce w genewskim Grand Prix zajął Amerykanin Peter Wylde /Quo vadis/, a trzeci był Beat Mandli /Indigo IX/.

CSI

W Grand Prix CSI*** w portugalskim Porto zwyciężył Brytyjczyk  David Mc Pershon / /Bob’s Diamond/.

W belgijskim Lier rozegrano dwugwiazdkowe CSI, w GP którego pierwsze miejsce zajął Irlandczyk Billy Twomey /Winny Jackson/. W konkursie tym wystartowała Rosjanka Lubov Kochetova /Raport/, która uzyskała 20 punktów karnych.