Komisja Weterynaryjna PZJ do wszystkich osób odpowiedzialnych za konie


Ponieważ  ciągle spotykamy sie na zawodach z uchybieniami dotyczącymi prawidłowo wypełnionych dokumentów weterynaryjnych koni zgłoszonych do zawodów, Komisja Weterynaryjna PZJ przypomina o obowiązkach osób odpowiedzialnych za konie, które wynikają z Przepisów Weterynaryjnych PZJ.

1. Badanie konia przed zawodami

Każdy koń, wyjeżdżający na każde zawody musi być przed wyjazdem na zawody zbadany. Jego zdolność do udziału w zawodach potwierdza swoim podpisem i pieczęcią badający lekarz weterynarii. Wpisu dokonuje się we wkładce do paszportu konia. Równocześnie lekarz wet powinien przeprowadzić kontrolę paszportu sprawdzając jego ważność, obecność potwierdzeń, prawidłowość szczepień p-ko grypie. Takie badanie konia i kontrola paszportu przed wyjazdem na zawody są wyrazem odpowiedzialności i fachowości, dbałości o zdrowie konia i interes jego właściciela, stanowią o właściwej relacji między lekarzem weterynarii i osobą odpowiedzialna za konia.
 Dla koni, które jeszcze nie posiadają paszportu PZJ, a  posiadają paszport urzędowy wydany przez PZHK, również wymagana jest wkładka do paszportu, którą można uzyskać w biurze PZJ lub wykonać we własnym zakresie w/g wzoru z paszportu PZJ.(wkładkę należy odpowiednio przyciąć, żeby nie wystawała z okładek paszportu!)

2. Na zawodach

Lekarz weterynarii zawodów jest obecny na miejscu zawodów od momentu przyjazdu pierwszych koni. Jest on odpowiedzialny za przyjęcie na teren zawodów koni które są zdrowe i właściwie zaszczepione p-ko grypie. To odpowiedzialność za zdrowie wszystkich koni bez wyjątku. Aby praktycznie spełnić ten wymóg lekarz weterynarii zawodów  dokonuje oględzin wszystkich koni i przeprowadza kontrolę wszystkich paszportów. Wiarygodność wpisów w paszportach nie może budzić wątpliwości.
Protokół z przyjęcia koni i kontroli paszportów Lekarz weterynarii zawodów przekazuje Sędziemu Gł  przed  rozpoczęciem pierwszego konkursu.
 Sędzia Gł. Zawodów w porozumieniu z Lekarzem Weterynarii Zawodów za stwierdzone nieprawidłowości może  niedopuścić konia do udziału w zawodach lub nałożyć kary pieniężne na osobę odpowiedzialną za konia.(Wykaz kar za uchybienia we wpisach w paszportach koni PZJ)
Lekarze weterynarii badający konie przed wyjazdem na zawody, są współodpowiedzialni z osobą odpowiedzialną za konia, za stwierdzone uchybienia.

3. Zawody regionalne, zawody jednodniowe.

Każdy koń przed zgłoszeniem się do zapisu w biurze zawodów, musi uzyskać potwierdzenie od lekarza weterynarii o kontroli zdrowia i paszportu. (Lekarz wet.podpisuje  i opatruje pieczątką kartkę z nazwą konia.) Tylko koń po kontroli weterynaryjnej zostaje  dopuszczony do startu. Informacja o sposobie prowadzenia kontroli weterynaryjnej powinna być podana w propozycjach zawodów.

4. Obowiązujący schemat szczepień p-ko grypie.

a. szczepienie podstawowe:

•  pierwsze szczepienie – w dniu rozpoczęcia szczepień
•  drugie szczepienie – nie wcześniej niż 21-go dnia i nie później niż 92 dnia od daty pierwszego szczepienia

b. szczepienie przypominajace:

•  co 6 miesięcy od daty ostatniego szczepienia (dopuszczalny jest 21-dniowy okres przekroczenia terminu)
•  żadne szczepienie przypominające nie może się odbyć później niż na 7 dni przed przybyciem na zawody
•  koń, który uczestniczy w zawodach po raz pierwszy musi mieć potwierdzone w paszporcie minimum szczepienie podstawowe
•  w przypadku, gdy paszport PZJ otrzymuje starszy koń, którego historia szczepień prowadzona jest w innym dokumencie, lekarz weterynarii weryfikuje dane dotyczące dotychczasowych szczepień. Jeżeli wpisy dotyczące szczepienia podstawowego i szczcepień przypominających są zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami, lekarz weterynarii nie przepisuje czałej historii szczepień tylko wpisuje formułę: "Historia szczepień tego konia jest prawidłowa. Ostatnie szczepienie w dniu...(wstawić datę) i potwierdza ją starannym podpisem i pieczęcią. W przypadku niemożliwości wiarygodnego udokumentowania historii szczepień konia, należy podjąć szczepienia od nowa, jak konia nieszczepionego.

5. Badania antydopingowe


• Na wszystkich zawodach organizowanych zgodnie z przepisami PZJ od każdego konia uczestniczącego może być pobrana próba do badań antydopingowych.
• Wszelkie leczenie przed zawodami lub w drodze na zawody musi być zgłoszone na piśmie do lekarza weterynarii zawodów, który podejmuje decyzję o dopuszczeniu konia do udziału w zawodach.
• Jakakolwiek konieczność leczenia konia w czasie zawodów musi się odbywać za wiedzą i zgodą lekarza weterynarii zawodów.

 
Przepisy weterynaryjne PZJ służą ochronie zdrowia i dobrostanu koni uczestniczących w zawodach. Od nas wszystkich, uczestniczących w rywalizacji sportowej w jeździectwie zależy ich przestrzeganie.

Na nas wszystkich spoczywa odpowiedzialność za zdrowie i dobrostan naszych partnerów sportowych.


W imieniu Komisji Weterynaryjnej PZJ
lek. wet. Janusz Okoński        


Jest dobry, odpowiada moim oczekiwaniom
Jest dobry, ale spodziewałem się ciekawszej oferty
Nie jestem zadowolony, brakuje zawodów w ujeżdżeniu
Nie jestem zaodowolony, brakuje zawodów w skokach
Nie jestem zadowolony, brakuje zawodów w WKKW
Jest ubogi, brakuje imprez ogólnopolskich i międzynarodowych
Nie interesuje mnie to, jeżdżę rekreacyjnie
Jest za mało imprez towarzyskich
Jest za dużo imprez towarzyskich, a za mało zawodów sportowych
projekt AnroNET WebDesign  © Małopolski Związek Jeździecki
Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część tej witryny nie może być
powielana ani rozpowszechniana za pomocą urządzeń elektronicznych,
mechanicznych, kopiujących, nagrywających i innych bez uprzedniego
wyrażenia zgody przez zarząd Małopolskiego Związku Jeździeckiego.