Wiadomości ze świata » Relacja z OOM w Starej Miłosnej - Skoki, Ujeżdżenie, WKKW

W Staj Miłosnej k/Warszawy od 19 lipca odbywały Finały XVII OOM. W dyscypinie skoków brązowy medal wywalczyła Monika Luberda na Non Challance z WLKS Krakus.  Pełne wyniki dyscypliny skoków w kategorii KONIE można pobrać TUTAJ, natomiast pełne wyniki w kategorii kuców są dostepne TUTAJ.

W dyscyplinie ujeżdżenia srebrny medal dla Małopolski wywalczyła Patrycja Paluch i Gretta (zawodniczka b.p.k.), zaś dwa medale wywalczyli nasi wukakawiści - srebrny zdobyła Zuzanna Leśniak na Tajdze (zawodniczka b.p.k.) a brązowy - Michał Hycki na Farolero XLVI (KJ Szarża Bolęcin). Dodatkowo Michał zdobył nagrodę dla najlepszego zawodnika finałów XVII OOM, zaś w klasyfikacji województw Małopolska uzyskała drugą lokatę.

W dyscyplinie ujeżdżenia po pierwszym półfinale w dniu 22.07 prowadzenie w kategorii koni objęła Patrycja Paluch na koniu Gretta, zaś w WKKW po próbie ujeżdżenia w kategorii koni na pierwszym miejscu jest Zuzanna Leśniak i Tajga. Michał Hycki startujący w kategorii koni na Farolero XLVI zajmuje po ujeżdżeniu 8 mijsce, zaś w kategorii kucy na El Djazair po ujeżdżniu uplasował się na 9 miejscu.

Po ppołudniu odbyło sie - po probie ujeżdżnia - oficjalne oprowadzenie po trasie krosu a takze oficjalny trening na przeszkodzie wodnej (wjazd do wody).  Kros, szczególnie dla duzych koni, jest wymagający i pełnowymiarowy, więc może on przynieść spore przetasowania w uzyskanej po ujezdżniu kolejności. Dla koni trasa krosu liczy 2300 m a tempo 500 m/min, zaś dla kuców dystans to 2130 m zaś tempo to 430 m/min. Jutro przed południem odbęda sie też drugie półfinały OOM w Ujeżdżniu.

Drugi dzień upłynął pod znakiem II półfianłów w ujeżdżeniu oraz próby terenowej w WKKW.

W ujeżdżeniu duzych koni  niezmiennie na pierwszym miejscu plasuje się Patrycja Paluch i Gretta (zawodniczka b.p.k.), zaś na 8 miejscu plasuje się Zuzanna Leśniak i Tajga (b.p.k.) - obie zawodniczki to podopieczne instruktorki Urszuli Śliwy. Zuzanna Leśniak na klaczy Jessica zajmuje po dwóch półfinałach 10 miejsce w kategorii kuców.

W próbie tereowej w kategorii kuców najlepszy spośród całej stawki zawodników okazał sie Michał Hycki i El Djazair (bezbłedny przejazd w normie czasu, najbliższy czasu optymalnego), zaś ten sam zawodnik w kategorii koni na ogierze Farolero XLVI znalazł sie na II miejscu (bezbłędny przejazd, spóźnienie 8 sekund). W klasyfikacji po dwóch dniach na III miejscu jest obecnie Zuzanna Leśniak i Tajga (zawodniczka ta miała bezbłedny kros ale spore spóźnienie), zaś Michał Hycki i Farolero XLVI zajmują IV miejsce. W kategorii kuców nasz jedyny reprezentant - Michał Hycki i El Djazair są obecnie na 5 miejscu.

W finale ujeżdżenia Patrycja Paluch straciła utrzymyywane przez 2 dni prowadzenie na rzecz Katarzyny Bryś i With Me z LKJ Lewada Zakrzów. Róznica była na tyle duża, że kosztowało to Patrycję złoty medal, który wydawał się być w zasięgu ręki po dwóch półfinałach. W rezultacie Patrycja Paluch i Gretta, para trenowana przez Urszulę Śliwę - zdobyła srebrny medal OOM w ujeżdżeniu duzych koni, powtarzając wynik sprzed roku.

W dyscyplinie WKKW skoki przyniosły spore przetasowania, w rezultacie naszym reprezentantom przypadły aż dwa medale. Prowadząca Katarzyna Piasecka i Avanti PP nie ukończyła parkuru wycofując się podczas przejazdu, co dało zwycięstwo Sylwii Kupczyk. Srebrny medal w tej sytuacji zdobyła czysta w parkurze para Zuzanna Leśniak i Tajga, zaś Michał Hycki i Farolero XLVI zdobył brązowy medal. Hycki nie ustrzegł się błędu w parkurze gdyż... pomylił trasę, ale zorientował się w porę i w mistrzowski sposób wykonał wokół ominietego oksera ciasną woltę skacząc go niemal z miejsca bez zrzutki, jednak "zarobił" za zamknięcie wolty 4 pk. Farolero udowonił przydatną andaluzyjskiej rasie w walce z bykami niezwykłą zwrotność, a zawodnik zmieścił się w normie czasu i zebrał gromkie brawa.

Na swoim drugim koniu - ogierze El Djazair w kategorii kuców Michał Hycki zajął 5 miejsce i w związku z tym zasłuzył na nagrodę dla najlepszego zawodnika finałów OOM.

Dzięki udanym występom naszych reprezentantów - skoczków, ujeżdżeniowców i wukakawistów - nasze województwo znalazło się na II miejscu w klasyfikacji województw OOM.

Niewątpliwie była to jedna z najbardziej udanych dla małopolskich zawodników Olimpiada Młodzieży w ciągu ostatnich lat.

Zawodnikom, trenerom, rodzicom, właścicielomk koni - serdecznie gratulujemy w imieniu Zarządu MZJ.

Obszerne relacje z OOM oraz szczegółowe wyniki mozna pobrać ze strony Świata Koni - TUTAJ